Budowa serwisu – jak się w nim poruszać

Cały ten „kurs” – wprowadzenie w niniejszy serwis powstało dzięki studentom kursów paryskich w 2019 roku. Wszystkie zgłoszenia, pytania, uwagi skierowane do mnie, jako administratora serwisu, mailami lub w podczas spotkań na początku i pod koniec kursów pozwoliły zebrać w to opracowanie, które – mam nadzieję – będzie dobrym wprowadzeniem do owocnego korzystania z serwisu i odpowiedziami na pytania jakie pojawią się w trakcie studiowania i testów.

Część informacyjna jest powszechnie dostępna dla odwiedzających serwis tak, jak to jest w przypadku zwykłych stron internetowych. Opisane na pierwszej stronie tematy są również „kursami” – taka jest budowa serwisu edukacyjnego.
Czytając choćby ten tekst zdobywamy jakieś informacje, zatem już uczestniczymy w kursie, zdobywając już pierwsze doświadczenia jak wygląda kurs e-learningowy. 

Kursy związane ze studiami dostępne są wyłącznie dla zalogowanych użytkowników. Ich nazwy są widoczne, ale nic więcej.

Ponieważ umiejętności posługiwania się komputerem są wśród uczestników kursów bardzo zróżnicowane, do tego nieraz dochodzi trudność ze słownictwem komputerowym – w ciągu parunastu lat pojawiło się wiele nowych terminów w każdym języku – dlatego na początku zwrócę uwagę na możliwość wyboru języka w górnej części ekranu.

wybór języka serwisu

Znając lokalne słownictwo komputerowe można w dowolnym momencie przełączyć język, żeby upewnić się co do polecenia lub komunikatu generowanego przez serwis.
Treść materiałów kursowych wraz z testami dostępna jest wyłącznie w języku polskim.


Niniejszy kurs jest tworzony po to, by można korzystać z serwisu w pełni możliwości, jakie stwarza dla studiujących. Nie sposób jednak przewidzieć usterek jakie ukryte są w strukturze programu, a także wątpliwości jakie mogą się zrodzić w trakcie korzystania z serwisu.

Dlatego zachęcam do dzielenia się spostrzeżeniami dotyczącymi nieprawidłowego działania serwisu (również wątpliwościami czy oczekiwaniami) z Administratorem serwisu.

Ważnym elementem jest boczne menu. Bez logowania pomaga w nawigacji po czytanym właśnie kursie wprowadzającym. Zawsze można powrócić do ogólnego „spisu treści” kursu wybierając pozycję „Sekcja ogólna”. Na dalszym etapie, po przypisaniu do kursu to boczne menu zachowuje się inaczej niż na zwykłych stronach internetowych. Nie ma ono stałego układu. To menu kontekstowe, zawierające zawsze to, co przydatne w różnych obszarach serwisu.


Last modified: Friday, 24 January 2020, 9:36 PM