Studiowanie zaczyna się od logowania

Po zalogowaniu do serwisu bez przydzielonej przez Administratora serwisu roli i wpisania na właściwy kurs możliwości zalogowanego użytkownika nie różnią się od tych, jakie ma zwykły odwiedzający stronę. To wszystko ma na celu ochronę serwisu i zgromadzonych na nim danych przed dostępem przypadkowych osób. 

Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest dodanie adresu serwisu do zakładek przeglądarki oraz zapisanie przez przeglądarkę danych logowania. To bardzo ułatwia wchodzenie do serwisu. Nie zapisujmy jednak danych logowania na zewnętrznych serwerach (niektóre przeglądarki do tego nakłaniają). Zbyt często zdarzają się przecieki danych…

Student po przypisaniu do kursu(ów) i zalogowaniu wchodzi do obszaru osobistego zwanego umownie KOKPITEM.


W menu nawigacyjnym po lewej stronie pojawiła się pozycja „Moje kursy”, bo tylko te (lub ten jeden) interesuje studenta. Po prawej u góry przycisk „Edytuj tę stronę” pozwala na zagospodarowanie tej osobistej przestrzeni w serwisie, ale najistotniejsze elementy już na niej są – okno ogłoszeń kursowych, nadchodzące wydarzenia, widać kto jest aktualnie zalogowany w serwisie, a ikona chmurki oznacza możliwość wysłania do tej osoby wiadomości, jest również kalendarz zawierający terminy spotkań, otwierania i zamykania testów (również spersonalizowany).

Zalecam zainteresowanie się ustawieniami z górnego menu podręcznego (trójkącik w górny, prawym rogu).


Realna ochrona danych osobowych to kontrola tego, co sami o sobie udostępniamy w sieci, dlatego warto odwiedzić ustawienie o nawie „Profil”. 


Po wybraniu odnośnika „Modyfikuj profil” możemy akceptować bądź ukryć pokazywanie swojego adresu e-mail (nie ma to wpływu na możliwość wymiany wiadomości w ramach serwisu), Dodać kilka słów o sobie, uzupełnić dane w profilu, które nie były konieczne do rejestracji w serwisie – np. można zamieścić swoje zdjęcie profilowe lub tzw. avatar – grafikę, która ma pomóc innym uczestnikom kursu  w skojarzeniu osoby (wystarczy obrazek o rozmiarach 260 × 220 px).


Najważniejsze – dla studiowania – jest kliknięcie na nazwę kursu w menu nawigacyjnym, które  otwiera spis treści całego kursu z wszystkim materiałami i testami. Czy trzeba czegoś więcej by studiować w systemie e-learningu? 

Last modified: Friday, 24 January 2020, 9:37 PM